środa, 9 lipca 2008

Ranking: Rewolucja

Dawno, dawno temu miałem okazję zajmować się aktualizacjami rankingu ligowego i najdelikatniej sprawę ujmując nie wspominam tego zajęcia jako czegoś super. Tym bardziej nie tęsknię za nim. Polegało bowiem to na cyklicznym zbieraniu wyników turnieji, czasem nadesłanych dobrowolnie, czasem po usilnych prośbach. Następnie punkty rankingowe, których nie rzadko brakowało i trzeba było je sobie samemu policzyć dopisywało, się do stosownych nazwisk w tabelce nieśmiertelnego excela. I tak zawodnik po zawodniku turniej po turnieju. A potem wklejenie tego do działu bitewniaków na gildii też nie było takie trywialne za sprawą programu któy do tego służył. Słowem mnóstwo mrówczej pracy której w ogóle nie było widać.
Potem rankingiem zajmowały się jeszcze różne osoby ale dopiero Piszczu zrewolucjonizował sprawę. Aktualnie nadal się to odbywa w Excelu ale już z zaangażowaniem makr dzięki czemu mamy do czynienia z automatyką w trakcie tego procesu. Ze względu na te rozwiązania też musiało powstać ligowe ID które pozwala jednoznacznie zidentyfikować gracza. Dostarczane wyniki nie mogą być już jak kiedyś wysyłane jak popadnie tylko powinny spełniać pewne warunki dzięki czemu automatyka wie co z nimi zrobić. Kiedyś to co wyniki to inny format .doc, .txt, .xls, .html treść maila. Po prostudo wyboru do koloru.
Jednak to co mamy aktualnie a raczej mają osoby odpowiedzialne za ranking bo jednak gracze cały czas otrzymują ten sam produkt końcowy - tabelkę z nazwiskami oraz cyferkami. Nawet pierwsze miejsce się nie zmienia ;). Jednak aktualnie "się piszę" a konkretnie zdobywca młotka w kategorii wkład w ligę Vodecki pisze system do liczenia rankingu który będzie działa już od razu na stronie i w ogóle będzie super i przełomowy, aby nam wszystkim żyło się lepiej i dostatniej ;). Na początku batlowcy chcieli nam pomóc ale fakt, że nikt F1 nie wciskał nie spotkał się 100% zrozumieniem. Jednak mam wrażenie, że to dobrze, że tym zajął się ktoś z naszego środowiska ponieważ to co otrzymamy będzie skrojone na naszą miarę i mam wrażenie, że będzie łatwiej o updaty i inne service packi.
Nie wiem jak problem zostanie rozwiązany przez Vodeckiego ale jeśłi wyniki turnieji będą leżały w jakiejś bazie danych to będą stanowiły niezłą pożywkę do różnych zestawień statystycznych. Najlepszy gracza danej armii, najczęściej wygrywająca armia (ciekawe która to, hehehe), najpopularniejsza armii, popularność a miasto pochodzenia gracza. No oki już się trochę zacząłem rozpędzać ale dużo rciekawych danych będzie na kliknięcie myszki. Inna sprawa coś z nich logicznego wywnioskować ale na pewno będą się regularnie stosowny próby przewijały przy okazji różnych dyskusji na forach. Już oczami wyobraźni widzę temat gdzie ktoś się podpiera danymi, że zmiana takiego a takiego PKZ'ta zmniejszyła skuteczność takiej a takiej armii.
Będzie się działo :)

2 komentarze:

  1. Krótkie sprostowanko:
    System ID ligowych powstał w trakcie spotkania towarzyskiego, wspomaganego odpowiednią dawką środków "uszlachetniających" w głowie niejakiego Emana, oraz mojej skromnej osoby. Został on zaimplementowany do kochanego/nienawidzonego programu, jakim jest "Sędziówka" przez autora, po czym wykorzystany do łatwego zliczania rankingu (w zamierzeniu twórców miał być powiązany z bazą sql, ale nie wiedzieliśmy jak to wprowadzić w czyn - chyba to produkuje właśnie Vodecki).

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za back-stage info :)

    OdpowiedzUsuń