niedziela, 7 sierpnia 2011

Czarne pargrafy

Dawno, dawno temu, zanim jeszcze dowiedziałem się o istnieniu bitewniaków fascynowały mnie RPGi i ich pochodne w najróżniejszych postaciach. Wśród tych były między innymi gry paragrafowe i dla tych co nie wiedzą co to i z czym to się je (czyli pewnie większości) krótkie wyjaśnienie ściągnięte z wiki:

Gra paragrafowa – gra książkowa (gamebook), oparta na wyobraźni gracza, podobna do gry fabularnej, ale przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby. Inne nazwy gier paragrafowych tofantasolo (nazwa używana w Polsce w latach osiemdziesiątych) lub paragrafówki.
Gra polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty (swój stan posiadania gracz przeważnie zapisuje na osobnej kartce) i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła czy punkty życia. Istnieją też pozycje pozbawione podobnych statystyk, które skupiają się na dążeniu do uzyskania jak najbardziej literackiej formy zbliżonej do opowiadania.
Pełen artykuł jest tutaj.
Szczerze mówiąc myślałem że to już wymarły rodzaj rozrywki i kolejny kontakt z tymi książeczkami będę miał w muzeum bądź w najlepszym razie antykwariacie. A jednak dzięki Black Library paragrafy wracają i to w wielkim stylu.

Nie będę ukrywał, że mam poważne wątpliwości co do biznesowej strony tego przedsięwzięcia w końcu w erze konsol przenośnych oraz smarfonów wydaje się to rozrywką z innej epoki ale szczerze mówiąc to nie mój problem. I osobiście nie mogę się doczekać pierwszej książki i bardzo mocno ściskam kciuki by na jednej się nie skończyło.

4 komentarze:

 1. Paragrafówki nie umarły. Jakiś czas temu wydano reedycje Fighting Fantasy. A Lone Wolf wydawany jest cały czas , chyba nawet jakaś polska edycja się pojawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja pamiętam że BL wydawało już coś w tym stylu, tylko że tam było o tyle dowcipnie że używało się dwóch książek - każda traktująca o jednym z bohaterów, którzy toczyli ze sobą pojedynek. Pamiętam że jedna była chyba o jakimś phoenix lordzie, druga o Kalu Jerico, a reszty nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Bogus_law
  Heh, retro klimaty wiecznie żywe :)

  @Yedli wielkie dzięki za info znalazłem więcej info:
  http://www.gamebooks.org/show_series.php?id=334

  OdpowiedzUsuń
 4. Wojownik Autostrady - cała seria :)
  kilka polskich z wydawnictwa Mag,
  były czasy :)

  btw: teraz niedawno ukazały się na bazie SW: Clone Wars, ale kierowane są raczej dla 12latków...

  OdpowiedzUsuń