wtorek, 14 czerwca 2011

Przyszłość...Początkowo chciałem napisać w tej notce o zmianach w regulaminie Ogólnopolskiej Ligi Wh40k tak aby ci którzy na stronę ligową wchodzą jedynie od wielkiego dzwonu a już tym bardziej nie śledzą tamtejszych dyskusji wiedzieli co w trawie piszczy. Chciałem to też zrobić dla siebie by jakoś uporządkować sobie te wszystkie wątki i sprawdzić co rzeczywiście się zmieniło, a co zgłoszonych usprawnień nie znalazło akceptacji naszych koordynatorów. I miałem już nawet  wstęp tej notki pełen lirycznych zawijasów i lingwistycznych popisów po czym stwierdziłem, że dobra koniec tej lanserki czas na konkret i wszedłem na liga40k.com a tam … nic. A raczej rozmowy się toczą – regulamin będzie. Jego status na dzień 14 czerwca jest WIP czyl work in progress. Póki co mamy jedynie różne sprawy omawiane w różnych tematach nie koniecznie zatytułowanych stoswnie do poruszanje problematyki (vide ilość zaliczonych czelków oraz masterów w wątku o minimalnej liczbie graczy).
Chciałem sprawdzić zatem jak wygląda regulamin ligi na zeszły sezon i kiedy właściwie nowy się zaczał (wychodząc z założenia, że jak nie ta flanka to może druga). Okazuje się to nie takie łatwe bo regualmin jest niedostępny w stosownym dziale – jest jedynie do wglądu na forum po stosownym poklikaniu. No ale, że dla chcącego nic trudnego to znalazłem to czego szukałem i teraz już wiem. Nowy sezon zaczał się od maja. Trwa zatem już od póltora miesiąca. Póltora miesiąca bezkrólewia które może komuś przeszkadzało a może nie – trudno powiedzieć bo jakiegoś forumowego ognia pod stołkami koordynatorów nie widać.
Szczerze mówiąc obserwując to wszystko trudno być optymistycznie nastawionym do losów ligii. W tym sezonie słabość ligi została obnażona z każdej strony. Długie tygodnie (miesiace chyba nawet?) bez działającego regulaminu. Gruby wał na turnieju i zamieszanie po nim pt. co z tym fantem począć. Brak jakiejkolwiek młodzieży gotwej przejąć pałeczkę i dalej poprowadzić tą zabawę. Widząc te wszystkie problemy mam wątpliwość czy ta liga tak naprwdę kogokolwiek obchodzi. Bo wygląda to trochę tak, że dla sporej grupy graczy to jest tak, że fajnie, że jest ale jak jej nie będzie świat się nie zawali. I poza garastką ludzi z góry rankingu to ewentualny brak ligii nikomu snu z powiek nie spędza. Najgorsze jest to, że ta diagnoza nie jest szczególnie odkrywcza bo to nie jest tak, że problemy pojawił się nagle i znikąd zaskakując nas, bo od dawna było wiadome, że od większych zmian się nie ucieknie.
Ale, żeby nie wbijać jedynie w czarnowidztwo i inne rozpaczliwe klimaty za bardzo to napiszę o tym co mi się podoba. A na mój optymizm kojąco wpływa to, że pomimo problemów udało się znaleźć następcę Misia przy rankingu (chodzi o stronę techniczną) i to od razu w dwóch osobach czyli Homeiniego oraz Metalfana. Jeśli uda się chłopaką ogarnąć silnik licznie punktów na tyle by móc go obudować różnymi wodotryskami to wg. mnie zainteresowanie ligą może mocno wzrosnąć. Aktualnie możemy zobaczyć ile mamy punktów, na jakich turniejach je uciułaliśmy oraz które miejsce nam w rankingu to daje. A jeśli będziemy mogli zejść na poziom bitew i armii czyli np. że grając CSM przeciw Wilkom ugrywamy średnio tyle a tyle punktów albo, że najlepiej mi się morduje tyrki (wilkami ;) )to ranking mocno zyska na atrakcyjności wśród tzw. ogółu graczy. A z tego co czytałem to taki bonusy nie koniecznie są SF.
Osobiście mocno trzymam kciuki za chłopaków by im starczyło zarówno czasu jak i zacięcia bowiem ich ewentualny sukces może uratować tą całą imprezę zwaną ligą uratować przed stopniowym obsuwaniem się i regresem. I myślę, że nie powinnienm w tym być odosobniony.

9 komentarzy:

 1. Najwiekszy problem, to mentalnosc obecnej mlodziezy ;) Wiem jak to brzmi, ale niestety pokolenie 18-to czy 20-to latkow, jest skazone bezstresowym wychoaniem i nieograniczonym zachodnim konsumpcjonizmem :D i przezwyczajone do tego, ze wszystko maja podane na tacy.

  Niestety stare dziady, do ktorych ja sie zaliczam, jak same czegos nie zrobia, to mlodziez na to kladzie lache. Przewaznie przychodza na gotowe, a za organizacje, oprocz paru nielicznych wyjatkow (Czajnik, Ederus i reszta Olsztynskiej ekipy, Wolek) przewaznie odpowiadaja starzy, majacy na glowie rodziny wyjadacze.

  Obecny balagan to byla proba zdopingowania kogos mlodszego, posiadajacego zdecydowanie wieksze zasoby czasu, do przejecia paleczki. Jak widac eksperyment byl bolesny i sie nie udal pod tym wzgledem. Ja, Raca, Afro, Piszcz do mlodziezy sie nie zaliczamy. Z tego grona najmlodszy jest Metalfan i to jedyna pozytywna wiadomosc, chyba. No ale nic, poki co checi mimo wszystko mam i jak czas pozwoli, to od siebie do tej ligi postaram sie cos dolozyc.

  Musze przyznac, ze artykul Micha o poznanskim rankingu troche mnie zmotywowal, bo wczesniej juz chcialem takie statystyki sobie zrobic, teraz moze uda sie takie dane zdobyc, wiec byc moze pod koniec sezonu jakies ciekawe atrakcje beda. Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie pytanie: o jakim grubym wale mowa? Emeryt i Cebul z ustawieniem wyniku czy coś nowszego?

  OdpowiedzUsuń
 3. Gilth ma rację - jak młodzi nie zaczną szerzej przejmować zadań, to wszystko umrze śmiercią naturalną. Prawda jest taka że latka lecą i "dziadkowie" mają coraz mniej wolnego czasu - a zadań nie ubywa. A same się nie wykonają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje (prawie) 26 to też już nie tak mało wbrew pozorom. Tzn. nie czuję się ani trochę staro i rodziny póki co nie mam, ale średnia wieku na turniejach spada, a z chęciami bywa różnie. Zazwyczaj słabo, ale zdarzają się pozytywne zaskoczenia :)

  Sprostuję tylko, że póki co przy rankingu dłubie jedynie Homeini i w razie czego należy jego chwalić (lub też opierniczać ;) ). Ja na razie jestem kołem zapasowym i zajmę się resztą jak już wszystko będzie gotowe i sprawdzone.

  Myślę, że ten sezon może przynieść wiele nowego - czas pokaże czy lepszego. Trzymajmy kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cylindryk nie troluj, caly naklad Superexpresu ci w kiosku wykupili ze ci dramy brakuje? geezas
  ./facepalm

  Nath.

  OdpowiedzUsuń
 6. Facepalm to jest wtedy gdy się czyta twój komentarz.
  Nie byłem od czasu DMP na turniejach więc nie wiem, o jakim grubym wale mowa. Nie potrafisz udzielić odpowiedzi - zamknij się.

  Ponawiam pytanie: o jakim wale mowa?

  OdpowiedzUsuń
 7. /Feed the troll mode on

  Zacznij czytac ogolnopolskie fora, to bedziesz wiedzial :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam jedno + ligowe. Mi tam starcza, mam jeszcze inne zajęcia niż siedzenie przed kompem.
  Póki co spam przedstawiacie niezły.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak miałem na myśli sytuacje z G&C.

  OdpowiedzUsuń