poniedziałek, 10 czerwca 2013

Podobają mi się nowi Eldarzy...


Podobają mi się nowi Eldarzy, nawet bardzo.
Nowe modele mimo, że nie ma ich za wiele są całkiem zacne. I przy ich okazji widać, że GW jedzie na oparach mocy przerobowych. Nowe wzory dostały praktycznie tylko nowe jednostki i Wraithguardzi (bardzo fajne) a cała reszta jeszcze poczeka na odświeżenie. A szkoda bo jak dla mnie np. wszystkie aspekty mają taką dość sporą nutkę old-skolu w sobie. I wyobrażam sobie, że dla niektórych może być jej zbyt wiele. W końcu te modele mają już chyba przeszło dekadę i choć nie są złe trudno powiedzieć by były ponadczasowe.
Natomiast od strony zasad wygląda to zdecydowanie ciekawiej. Podniesienie BS do 4 oraz możliwość łączenia biegu z strzelaniem dostosowuje Eldarów do wymagań 6 edycji która w końcu manewrowością oraz strzelaniem stoi. Z fazy assaultu Eldarzy skupią się głównie na odskokach bo to im najlepiej w niej wychodzi. Niestety te resztki kombatu w postaci harlekinów zostały przycięte i tak na pierwszy rzut oka nie widać ich następców w tym deksie. Dodatkowo konieczność wylosowania Fortuny sprawia, że odległość między strefami wystawienia znacząco się wydłużyła przynajmniej dla zawodników którzy chcieli by się przejść na drugą stronę z palnikami i obcęgami.
Natomiast w strzelaniu poza BS4 dostaliśmy znaczące obniżenie kosztów co niektórych broni jak np. Starcannon. Inne dostały bonusy jak np. pukawka Warp Spiderów której siła 7 przeciwko pojazdom przy obniżonym koszcie zawodnika robi z tego oddziału dość atrakcyjną opcję.
Oczywiście nie mogło zabraknąć no cover które ostatnio jest dość trendy i zarówno Dark Reaperzy jak i Wave serpent mogą karać wszelkie jednostki chowające się po krzakach. Nie ukrywam, że nie wzbudziło to mojego entuzjazmu z względu na to, że jedyną armią którą mam ogarniętą na poziomie pozwalającym wystawić ją na masterze to czysty Ravenwingu. Jakby Tau nie starczało. Cóż trzeba będzie wziąć się za Demony i przeczekać.
Bardzo mnie cieszy, że nie trzeba już brać WG po 10 by wskoczyli do troopsów i przeraża mnie kolejna opcja w tym slocie czyli bajki. Ich jedyną wadą są stare modele. Reszta na czele z kosztem punktowym to zacność. Przynajmniej z perspektywy graczy eldarskich. 17 punktów za coś takiego to lepiej niż Tesco i Biedronka naraz. Jedak chaośniczy smok nadal jest dla nich batem.
Bardzo duże zmiany dostaliśmy w sferze psioniki, mocy i psykerów. W skrócie to co było wygięte zostało przykrócone, koszty są życiowe a mocy jest od groma. Dwa zestawy po 7 przy czym jeden z nich dwu-trybowy. Jest co losować i w czym wybierać. A jednocześnie wydaje się, że w tym wszystkich zachowano balans i zdrowy rozsądek.
Myślę, że to ostatnie stwierdzania bardzo dobrze podsumowują w ogóle cały kodeks.
Tylko tego kombatu żal.
Ale może jak wydadzą dodatek do Biel-Tanu wraz z nowymi aspektami doczekamy się Eldarskiej Masakry Piłą Skorpiona. Oby.

6 komentarzy:

 1. Eldarzy od dawna w combacie nie gromili ;) Herlaki też raczej kontrą były. Codex dostał parę opcji na klepanie się, duże zombie z 4 atakami z s10 i 12" ruchu coś tam potrafi, avatar też dostał dodatkowy atak i opcję boostów, herald of the laughing god w postaci autarcha kowboja z płaszczem i shardem też coś tam potrafi w combacie i na takie monstrusy jest całkiem niezły. Jednak na pewno w strzelaniu eldarom idzie lepiej, ap2 potencjalnie na każdym oddziale, battle focus i poprawiony bs daje ogrom opcji w shootingu. No i nowy aspekt, Crimson Hunter też jest ciekawą opcją, trochę wyrównuje szanse w bitwach ze smokami;)
  Edek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tego autarcha to podchodzę z umiarkowanym zaufaniem.
   Avatar bez fortuny to niecałe pół avatara.
   Natomiast knight dzieki packowi może być bardzo ciekawy :)

   Usuń
 2. jakiś podcast byście dali a nie takie pitu pitu i hejty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaramy się ale turbo trudno z czasem więc wolę niczego ie obiecywać :)

   Usuń
 3. Zgodnie ze znaną teorią spiskową moce psychiczne dostały buffa/nerfa bo niektóre się za słabo sprzedawały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem absolutnie przekonany, że masz rację ;) :D

   Usuń